Астана қаласы №56 мектеп-лицейінің бастауыш сынып мұғалімі
Ораз Бақтылы Қасымқызы
Сабақтың тақырыбы: Щ щ дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Щщ дыбысы мен әрпін таныту, Щ әрпі бар сөздерді оқу мен жазуға үйрету.
·
Щщ
дыбысы бар жаңа сөздерді таныстыра отырып, оқушылардың тілін дамыту, жаңа, тың
ақпараттар бере отырып, оқушылардың танымдық қызығушылықтарын ояту.
·
Сабақта
оқушыларды тазалыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
·
Көрнекілігі:
әріптер кассасы, кеспелер, интерактив тақта, суреттер.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Тәсілдері: талдау-жинақтау, дидактикалық ойындар, топтық жұмыс.
Технологиясы: дамыта оқыту.
Сабақтың барысы.
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық
дайындық. (Қабылдау қабілетін дамытуға арналған жаттығу)
·
Балалар,
біз бәріміз енді өсіп келе жатқан гүлдерміз. Күн шықты, гүлдер жайлап ашылып
өсіп келеді (қолдарын созады). Кенеттен баяу жел соға бастады, гүлдер желмен
жан-жаққа шайқалады. Бір мезгілде аспанға бұлт
төніп, жаңбыр жауа бастайды, гүлдер тоңып, бүрісіп, жабылады.
(Қолдарын тізелерінің үстіне қойып
бүрісіп отырады). Бір уақытта қайтадан күннің көзі күлімдеп шығады,гүлдер
жайнап ашыла бастайды.
·
Балалар,
осы гүлдер ненің бөлігі?
·
Гүлдер
-табиғаттың
бір бөлігі.
·
Ал,
сендер тағы да табиғат туралы білгілерің келе ме?
·
Иә
·
Олай
болса, балалар, біз қазір Мақсаттың
хабарламасын тыңдайық. (Интерактив тақтадан сабақ тақырыбы мен Балқаш
көлінің көріністері көрсетіледі). Мақсат қысқаша Балқаш көлі туралы, оның батыс бөлігінің тұщы, шығыс бөлігінің ащы
екенін айтады.
ІІ. Өткен сабақты қайталау.
Тұщы,
ащы сөздеріне дыбыстық талдау.
Тұ-щы, а-щы (мыс. Екі буын,
екі дауысты дыбыс, жалпы 4 дыбыс) кеспе әріптермен тақтада жазу.
а)
Дыбыс пен әріптің қандай айырмашылығы бар?
(Дыбысты
айтамыз,естиміз. Әріпті жазамыз, көреміз).
ә)
Дыбыстардың қандай түрлері бар? (Дауысты, дауыссыз дыбыстар)
б)
Дауысты дыбыс дегеніміз не?
Олар
қалай айтылады, қандай ерекшелігі бар?
в)
Дауыссыз дыбыс дегеніміз не?
Олар
қалай айтылады, қандай ерекшелігі бар?
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
«Щеткалар
айтысы» мәтінін сахналау. Қорытынды идея: тазалыққа шақыру. (* тарату)
Ш-Щ
салыстыру, топтарға тапсырмалар: бұры ...,
тұ...ы, а...ы, қылы..., бор...,
кі...і
ІҮ. Жаңа білім
а)
Слайд көрсету
- Мынау не?
- Орамжапырақ
- Мынау не?
- Картоп
- Мынау не?
- Қызылша
- Мынау не?
- Пияз
- Осыларды бір сөзбен не дейміз?
-
Көкөністер дейміз
-
Осы көкөністерден аналарың қандай ас әзірлейді ?
-
Борщ (1 буын, 1 дауысты дыбыс 3 дауыссыз дыбыс)
ә)
Щ щ әрпінің баспа және жазба түрлеріне тоқталу. Щ әрпінің үлкенінің кеспе түрін
әріп кассасына салу.
б)
Щ әрпінің сөз басында, ортасында,
соңында келетініне мысал келтіру.
щетка
щи
ащы
тұщы
борщ
в) «Түскі ас» Сурет бойынша әңгіме.
-
Мынау
кім?
-
Мынау
Нағима апа.
-
Ол
не істеді?
-
Ол
борщ пісірді.
-
Борщқа
қандай көкөністер қосты.
-
Борщқа
орамжапырақ,картоп,пияз,қызылша қосты.
-
Борщ
қандай болды?
-
Борщ
дәмді болды.
г) «Адасқан
буындар» ойыны. Топтық жұмыс.
Ү. Сергіту сәті.
Бір, екі, үш
Демаламыз жинап
күш.
ҮІ. Дәптермен жұмыс.
Щ әрпінің баспа түрі мен жазба түрін салыстыру.
Щ дыбысының үлкен
әрпін үлгі бойынша жаздыру.
ҮІІ. Сабақты қорытындылау.
ҮІІІ. Үйге тапсырма.
«Түскі ас»
тақырыбына сурет бойынша әңгіме құрастыру.
ІХ. Балаларды мадақтау.
Кім көп жұлдызша
жинады?