|
6 «А» сыныбы
|
Мұғалімі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қына ерекше тірі
ағза. Қыналар
|
|
Сілтеме
|
7 сынып
|
|
Мақсаты
|
Қыналардың ерекша тірі ағза екендігін түсініп, олардың құрылысы мен
маңызымен танысу.
|
|
Міндеттері
|
1.Қыналардың құрылысымен таныса отырып, білімдерін
кеңейту;
2.Тақырыпты талдауға, өз ойын
айтуға мүмкіндік беру;
3.Алған білімдерін өмірмен
байланыстыру арқылы оқушыларға негізгі ойды ұғынуға көмектесу;
4.Топпен жұмыс түрлерінің
іздену ортасын құру.
|
|
Күтілетін нәтижелері
|
1.Қыналардың құрылысы мен
түрлері және маңызымен танысады;
2.Берілген тапсырмалар
арқылы өз ойларын айтып үйренеді;
3. Жаңа
тақырыпты өздері меңгереді;
|
Өзгеледің ойын
тыңдауға
үйрену;
|
Керекті жабдықтар
|
Оқулық, слайдтар, бағалау парақтары, флепчарт,кеппе шөп, электронды оқулық, интербелсенлі тақта.
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Топқа бөлу
2 минут
|
Оқушыларды 3 топқа бөлу «Салат» ойыны
Қыналардың
түрлері арқылы үш топқа бөлу;
1 топ «қабықтәрізд» қына
2 топ «жапырақтәрізді» қына
3 топ «бұта тәрізді» қына
|
ұйымшылдық,
сабаққа белсенділігі артады;
|
Үй жұмысы
5 минут
|
1-тапсырма
«Біліміңді көрсет» ойыны
1.
Төменгі сатыдағы біржасушалы саңырауқұлақтар;
2.
Жеуге жарамды және улы
саңырауқұлақтар;
3.
Жоғарысатыдағықалпақшалысаңырауқұлақтар;
4.
Паразитсаңырауқұлақтар.
|
сыни ойланады;
|
7 минут
|
Жұптық жұмыс
Интернеттен үш топқа үш тапсырма;
«Пайдалану» ғаламтордан қысқаша мәліметтерді оқиды»
|
оқушының шығармашылық
қабілетін дамыту;
АКТ мен жұмыс
|
1.Қызығушылықты ояту
6 минут
|
Кеппе шөп
таратып оқушыларға сұрақ қою:
1.Қына
туралы не білесіңдер?
2.Табиғаттан қынаны кездестірдіңдер ме?
3.Қынаны
қалай сипаттауға болады?
4.Қыналар
қандай жерде өседі деп ойлайсындар?
|
болжам жасау,
тіке сұраққа жылдам,нақты жауап береді;
|
Негізгі
бөлім
2.Мағынаны тану сатысы
12 минут
|
Оқулықпен жұмыс (мәтінді
оқып талдайды)
Топпен жұмыс.Постер қорғау.
1 топҚыналардың құрылысы.
2 топҚыналардың көбеюі.
3 топТабиғаттағы маңызы.
|
көшбасшылық қабілетін анықтау;
барлық оқушы
мәтінді оқып танысқан соң бір-бірімен кеңесе, бірін-бірі тыңдай
отырып, жұмыстарын қорғайды;
|
Сергіту
сәті
3 минут
|
«Қара
жорға» биі
|
|
3.«Ой шақыру»
6 минут
|
5-тапсырма: Жұптық
жұмыс
Оқушы мен оқушы арасындағы диалог:
-Қынаның қанша түрі бар? -5000
-Бұта тәрізді қына жылына қанша мм өседі? -1-
35 мм
-Бұғықынасының дене пішіні? – тақта, тік,
бұта, біз тәрізді
-Ағаштың діңіне ,тасқа жабысып өсетін қына? –
қабыршақты қына
-Антарктидада қынаның қанша түрі кездеседі? –
350 түрі
-Бұғылардың негізгі азығы? –бұғы қына
-Қынадан не аламыз? –қант, спирт, бояу,
лакмус.
|
оқушылардың жас
ерекшеліктері анықталады;
әр топтағы оқушылардың
жауаптарын топбасшы қадағалайды;
|
2 минут
|
Кері байланыс
Мұғалім: Бүгінгі тақырып
ұнады ма?
-қандай тапсырма орындағанда
қиындық келтірді?
|
оқушылар стикер арқылы өздерінің
сабақтан алған
әсерлері мен сабақтың қалай
өткенін жазып береді;
|
Үй тапсырмасы
2 минут
|
«Қына нағыз ауа тазалығының индикаторы» эссе жазу
|
|
3 минут
|
Өзін өзі бағалау
Аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Мәтінді нақты түсіндіруі
|
жаңа тақырыпты
жүйелі баяндауы
|
өзін-өзі ұстауы
|
қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
Формативті бағалау (Мадақтау)
|
Топ басшысы өз тобын бағалап
маған тапсырады.
|