Астана
қаласы
№27 орта
мектептің
Бастауыш
сынып мұғалімі
Нағима
Қапановна Булашева
Сабақтың
тақырыбы:Тіктөртбұрыштың
және шаршының ауданын табу
Сабақтың мақсаты:
Тіктөртбұрыштың, шаршының ауданын табудың жалпы тәсілімен
оқушыларды таныстыру; Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, біліктілік
дағдыларын қалыптастыру; Мәдениеттілікке, әдептілікке, адалдыққа тәрбиелеу,
бір-бірінің пікірін сыйлауға баулу.
Сабақтың
түрі:қорытынды сабақ.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,
Ж.А. Қараев технологиясы әдістері.
Сабақтың
көрнекіліктері:жеке
тапсырмалар, үлестірмелі қағаздар, проектор, магнит тақта, магнит.
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі.
2.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өз бөлмелеріңнің ауданын есептеуге берілген. 3-4 оқушы
айтады. Қалай тапқандары сұралады.
3. Проектормен жұмыс.
Тік төртбұрыштың ұзындығы - 4 см,
ені - 2 см.
Тіктөртбұрыштың ауданы
4 х 2= 8 см2
4 см 2 х 4= 8 см2
Тік төртбұрыштың
ауданын табу үшін оның бірдей бірлікпен алынған ұзындығын еніне көбейту керек.
Берілген жоба
бойынша әр бөлменің ауданын есептен шығару.
а) Ас бөлмесінің
ауданы;
ә) Холлдың ауданы;
б) Жуынатын
бөлменің ауданы;
в) Ұйықтайтын
бөлменің ауданы;
г) Қонақ бөлмесінің
ауданы;
ғ) Балалар
бөлмесінің ауданы.
4. Палеткамен жұмыс.
Оқушылар берілген
сурет бойынша палетка арқылы оның ауданын есептеп табады.
5. Деңгейлік тапсырмалар.
I
деңгей
1) Үшбұрыштардың периметрлерін өрнек түрінде жаз.
х см 2 см
5
см
3 см
х см
4 см
2 см 5 см
5 см
2) Өрнектердің мәнін тап:
(15 +35) : 5
(161-152) .3 9 . 5 – 7 .
3
(29 - 14) : 5
(200-193) . 4 8 .5 – 18 : 2
II
деңгей
1)
Ұзындығы 5 см, ал ені 2 см тік төртбұрыштың периметрін және ауданын тап.
2)
4-ке бөлгенде 3 қалдық қалатын төрт сан жаз.
III
деңгей
Ертіс-Қарағанды
каналының беткі ені 40 метр, ал табанының ені одан 10 есе кем. Тереңдігі
табанының енінен 1 метр артық. Каналдың тереңдігі неше метр?
IV
деңгей
Барлығы неше шаршы
бар?
6. Қорытынды
Не білдік, не
үйрендік?
7. Үйге тапсырма.
№2 ә) бөлігі, 83 бет.
8. Бағалау.
Оқушылардың білімін
бағалау.
+