|
Сыныбы: 6 а
|
мұғалімі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Зең саңырауқұлақтары
|
|
Сілтеме
|
Авторы :Қ.Қайым. Р.Сәтімбеков «Биология» 7 сынып
|
|
Мақсаты
|
Зең саңырауқұлақтарының түрлерін, құрылысын, бір
- бірінен айырмашылығын, биологиялық маңызын түсіну.
|
|
Міндеттері
|
Зең саңырауқұлақтарын теориялық, практикалық
тұрғыдан талдауға, өз ойын айтуға
мүмкіндік беру.
Оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына, тәуелсіз
ойлауына, өз идеяларын ұсына білуге ықпал ету.
Топпен жұмыс түрлерінің
іздену ортасын құру.
|
|
Күтілетін нәтижелері
|
Зең
саңырауқұлақтарының тіршілігімен танысады, түрлерін, құрылысын ажырата
біледі.
Оқушылар жалпы
мақсатқа жету үшін бірлесіп оқиды, өз бетінше ізденеді, өз білімдерін
тексеріп бағалайды, достық қарым - қатынас жасайды, білімдерін нығайтады.
оқушылар топта жұмыс жасауға
дағдыланады;
өз бетінше
ізденеді;
|
Өзгеледің ойын
тыңдауға
үйрену
|
Керекті жабдықтар
|
Интербелсенді тақта,оқулық, үлестірмелі
тапсырмалар, микроскоп, микропрепараттар, мукор,
аспергил, пеницилл зең саңырауқұлағы, электромикроскоп, бағалау парақтары.
|
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Психологиялық дайындық
(3минут)
|
Тренинг:
«Жылы лебіз».
Бір - біріне қарама - қарсы тұрып жылы лебіз
сыйлайды.
|
|
Топқа бөлу
(3минут)
|
Оқушыларды 3 топқа бөлу
Оқушыларды зең саңырауқұлақтарының түріне қарай пазл арқылы бөлу.
Бірінші топ-«Мукор»зең саңырауқұқтары
Екінші топ-«Пеницилл»зең саңырауқұқтары
Үшінші топ-«Аспергилл» зең
саңырауқұқтары
|
Ұйымшылдық,
сабаққа белсенділігі
артады
|
Үй жұмысы
8 минут
|
1-тапсырма:
Топтарға сурет,
суретті слайдтар арқылы беріледі. Слайдтар
(1, 2, 3)
оқушылардың ноутбуктерінде сақталған.
3 - топтың слайд
тақырыптары:
1 топ
Саңырауқұлақ ағзасының ерекшеліктері, жасуша
құрылысы, тіршілігі, көбеюі.
2 топ
Өсімдіктерге
және жануарларға тән белгілері.
3 топ
Саңырауқұлақ
жасушасының құрылысы.
|
Оқушылар топпен
талқылайды,
Оқушының
дарындылық қабілетін анықтау;
Сыни тұрғыдан
ойулауға бағыталған сұрақтар қою.
|
Кіріспе
5 минут
1.Миға шабуыл
|
Интербелсенді
тақтадан саңырауқұлақтың түрлерін көрсету арқылы сұрақтар қою.
1.Тақтадағы
суретті көрсетілімдер және бүлінген тағамдар (нан, алма, қызанақ) туралы не
білесіңдер?
2. Күнделікті
өмірде кездесе ме?
3Лимон қышқылы алынатын саңырауқұлақ?
|
болжам жасау,
Тіке сұраққа жылдам,нақты
жауап береді.
|
Негізгі
бөлім
2.Мағынаны тану сатысы
5 минут
|
Оқушылардың жауабын тыңдап, жаңа сабақтың
тақырыбын ашу. Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады.
Оқушыларға оқулықтан теориялық білім қалыптастыру
тапсырмасы беріледі.
Жаңа сабақта кездесетін терминдік ұғымдармен жұмыс жүргізіледі.
Терминдер:Конидий,микориза,гибереллин.
|
Оқушылар өз
ойларын түсіндіреді. Өзара диалог жүргізеді. Жаңа терминдік ұғымдарды
дәптерге жазып алады.Оқулықбойыншажаңасабақтыңмазмұнын түсінеді.
|