Жауап.кз вопросы и ответы
0 голосов

Ваш ответ

Отображаемое имя (по желанию):
Конфиденциальность: Ваш электронный адрес будет использоваться только для отправки уведомлений.
Анти-спам проверка:
Чтобы избежать проверки в будущем, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.

2 Ответы

0 голосов

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

Сабақтың мақсаты:

1.Тұрлаусыз мүшелердің өзіндік белгілері мен анықтамасы туралы оқушылардың алған білімдерін тиянақтау. 2. Оқушылардың ойдау, есте сақтау, сауатты жазу дағдыларының дамуына жағдай жасау. 3. Өзін-өзі бағалау, өзара топтармен бірлесіп, жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Күтилетін нәтиже:

1. Сауатты жазу, талдау. 2. Тұрлаусыз мүшелер туралы білетін болады. 3.Өзара топтармен бірлесіп жұмыс жасай біледі.

Сабақтың түрі:

Аралас, бекіту сабақ

Әдіс – тәсілдері:

Топтық жұмыс: «Венн диаграмма», жұптық жұмыс: «Пирамида», жеке жұмыс: «Адасқан сөздер» ойыны, сұрақ-жауап әдісі, «Бағдаршам», «Бармақ» әдістері.

Керекті жабдықтар:

А-4 қағаз, асықтар, стикерлер, кестелер, оқулық, жай қарындаш, бағдаршам түстері.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Жаңа сабақ.

Топтық жұмыс:

Оқулықпен жұмыс :

Сергіту сәті:

Жұптық жұмыс:

Жеке жұмыс:

ІV. Қорытынды.

Психологиялық дайындық. «Сәлемдесу» тренингі.

Сыныпты топқа бөлу.

Бағалау парақтарын топ басшыларына ұсыну.

Сұрақ-жауап әдісі арқылы:

-Сөйлем дегеніміз не? -Сөйлем мүшелері дегеніміз не? -Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? -Тұрлаулы мүшелерге не жатады? -Бастауыш дегеніміз не? -Баяндауыш дегеніміз не? -Сөйлемде сызықша қай кезде қойылады? -Тұрлаусыз мүшелерге не жатады?

Венн диаграмма арқылы тұрлаулы мен тұрлаусыз мүшелерді салыстыру.

3-жаттығу. 82 бет

Кезекшіге сергіту сәтін өткізуге ұсыну.

«Пирамида» құрастыру.

Әр жұпқа тұрлаулы мүшелерден құрастырылған сөйлем беру.Олар әр қатарға бір тұрлаусыз мүше қосып, пирамида құрастырады.

Сонымен, тұрлаусыз мүшелер неге керек, қандай қызмет атқарады?

«Адасқан сөздер» ойынын өткізу.

Әр оқушыға берілген сөздерден сөйлем құрастыру.

Кері байланыс. «Бүгінгі сабақтан алған әсерім». Стикерлерді таратып беру.

Бағалау. Топ басшыларға сөз беру.

Үйге тапсырма:2-жаттығу 82 бет.

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз.

Сәлем береміз сіздерге,

Құрметпенен біз.

Қызыл, көк, ақ асықтар арқылы топқа бөлінеді.

Топ ережесін қайталап шығады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бағалау кезінде топ басшылар бақылап отырады.

Топтаса отырып, Венн диаграмма құрастырады.

Тұрлаулы бастауыш баяндауыш сөйлем құралады кім?не? не іс

Ттұрлаусыз аңықтауыш пысықтауыш толықтауыш өздігінен сөйлем қққұралмайды

Сөйлем мүшелерсұрақ қ оолы


Әр топ өз жұмыстарын қорғап, бір-біріне «екі жұлдыз, бір ұсыныс» айту арқылы бағалайды.

1-топ: Өлеңді оқу.

2-топ: Тұрлаусыз мүшелерді табу.

3-топ: Сұрақ қою, талдау.

Кезекші жасаған қимыл-қозғалысты оқушылар қайталайды.

1 жұп: Суретші салды.

2 жұп: Оқушылар келді.

3 жұп: Балалар ойнады.

4 жұп: Торғай шоқыды.

5 жұп: Мұғалім түсіндірді.

Әр жұптасқан оқушылар бір-бірінің жұмыстарын «Бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Қорытынды шығарады.

Берілген сөздерден сөйлем құрастырып жазады, тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді табады.

Кеше, кино, біз, бар.

Біз кеше киноға бардық.

Оқиды, кітапты, ағам, көп.

Ағам кітапты көп оқиды. т.с.с.

Әр топтағы оқушылар өзін-өзі «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды.

Әрбір оқушы сабақтан алған әсерін кері байланыс рефлексия парағын толтыру арқылы көрсетеді.

Өзара бағалауына түсініктеме береді.

Үй тапсырмасын жазып алады.

ответил от Surak_zhauap
0 голосов

Күні: 22.11.2016ж

Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 3 «В»

Мұғалімі: Б.Агжигитова

Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүшелер

72-78 жаттығулар

Мақсаты: Тұрлаусыз мүшелерді ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру,

бастауыш пен баяндауыштың байланысын меңгерту. Оқушылардың

сөз,сөйлем мүшелері туралы білімдерін кеңейте түсу, таза, сауатты жазу

дағдысын жетілдіру. Ой-өрісін дамыту, өз ойын тез әрі жүйелі жеткізуге

дағдыландыру.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар:

-тұрлаусыз мүшелер туралы білім алады.

-сөйлемнен оларды таба алады.

-тұрлаусыз мүшелер екенін дәлелдейді.

-топтық тапсырмаларды орындай біледі.

Көрнекілігі: оқулық, АКТ, интерактивті тақта, слайд, сурет, кесте, плакат, маркер,

бағалау парақшалары.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, топтық жұмыс, Т әдісі, семантикалық карта, венн

диаграмасы.

Барысы:

р/с

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дерек көздер

I

II

III

IV

V

IV

Кіріспе бөлім

Ой қозғау

Миға шабуыл

Негізгі бөлім

Оқулық-пен жұмыс

Сергіту сәті

Іздену

Ой толғаныс

Қоры-тынды бөлім

1.Ұйымдастыру.

2.Психологиялық дайындық

3.Топқа бөлу.

4.Үй тапсырмасын тексеру.

5.Дәптерлерін алмастырып,

үлестіру.

Өткен сабақты пысықтау.

Сұрақ-жауап:

-Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

-Бастауыш дегеніміз не? Сұрақтары қандай?

-Баяндауыш дегеніміз не?

Сұрақтары қандай?

-Бастауыштан кейін қай кезде сызықша қойылады?

Қызығушылығын ояту

Түсіндіру (сызба бойынша)

-Бастауышты кімге теңедік?

-Иә, өйткені анамызсыз отбасы құрылмайтыны сияқты, баста-уышсыз сөйлем болмайды.

-Баяндауышты кімге теңедік?

-Әке сендер үшін кім?

-Толық отбасы болу үшін кімдер жетіспей тұр?

-Дұрыс айтасыңдар, балалар ата-ана өмірінің мәні, сәні.

-Олай болса, тұрлаусыз мүшелерді біз «Балаларға» теңейтін боламыз. Өйткені, балаларсыз отбасының сәні жоқ болса, ал, тұрлаусыз мүшелерсіз сөйлем толық анықтама бере алмайды.

-Ал, осы ата-аналарың жұмыстан келген соң, сендерге түрлі сұрақ қоя бере ме?

-Қане, естеріңе түсіріңдерші, қандай сұрақтар қояды?

-Дұрыс, олай болса, тұрлаусыз мүшелерге де көп және түрлі сұрақтар қойылады екен, қане, ережені есімізге түсірейік.

Ребус шешу

Жаңа сабақ

72-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаз.

Сөйлемдерді сөйлем мүшелері-не талда.

73-жаттығу.

Мақалды көшіріп жаз.

Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелер-дің астын сыз.

74-жаттығу. (ауызша)

Жұмбақтарды оқып, шешуін тап. Тұрлаусыз мүшелерді тап. Оларға сұрақ қой, қай сөзбен байланысып тұрғанын айт.

«Қыдырып қайтайық» әуеніне билеу.

Топтық жұмыс

Бекіту тапсырмалары:

Үйге тапсырма:

Бағалау

Рефлексия

-Сабақта не өттік?

-Не білдік?

-Нені білгіміз келеді?

-Сәлемдесу, түгендеу.

-Сабаққа дайындығын тексеру.

-Назарларын сабаққа аудару.

Қазақ тілім – бал тілім,

Өзің барда шалқыдым.

Тілімнен нәр алармын,

Өзіңе кім тағар мін.

1-топ: «Бірлік» тобы

2-топ: «Қыран» тобы

3-топ: «Болашақ» тобы

68-жаттығу.

Сөйлем мүшелері


Тұрлаулы Тұрлаусыз

мүшелер мүшелер

Бастауыш

Баяндауыш

-Анамызға

-Әкемізге

-Әкеміз – отбасы қорғаны

-Балалар

-Ия

-Қайда? Қашан? Қандай?

Кімге? Неге? Нені? т.б.

-Сөйлемдегі бастауыш, баяндауыштардан басқа сөйлем мүшелерін тұрлаусыз мүшелер дейміз. Оларға қандай? кімге? неге? нені? қашан? қайда? деген сұрақтар қойылады.

Т , , ,,,

,,, , р.

Қонақтар төрге отырды. Мөлдір шай жасады. Дастарқанды дәмді тағамға толтырды. Шайды әжесі құйды.

Кең киім оңай тозбайды,

Кеңесті ел азбайды.

Әкеден күбі түсті,

Күбінің түбі түсті.

(Найзағай)

Қуыста қызыл әтеш билейді.

(от)

Қимылмен орындау.

1-топ:

75-жаттығу.

«Ойлан-жұптас-талқыла»

Сурет бойынша әңгіме құрау.

2-топ:

77-жаттығу.

«Кел, ойнайық!»

Адасқан сөйлем мүшелерін өз орнына қой.

3-топ:

78-жаттығу.

Мен өзімді қалай сынай-мын?

1-топ: «Т әдісі»

2-топ: «Семантикалық

карта»

3-топ: «Венн диаграммасы»

76-жаттығу.

Өлеңді оқып, жатқа жазу.

-Бағалау парақшалары

-Тұрлаусыз мүшелерді

-Сөйлем мүшелеріне талдауды

-Тұрлаусыз мүшелерді ажыратуды

Ынта-лан-дыру

Кесте

Слайд

Оқулық

АКТ

Сурет

Плакат

Кесте

Оқулық

Парақ

ответил от Surak_zhauap

Похожие вопросы

0 голосов
2 ответов
0 голосов
3 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
2 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ