Жауап.кз вопросы и ответы
0 голосов
спросил от Ulia в категории Ұстаз

Ваш ответ

Отображаемое имя (по желанию):
Конфиденциальность: Ваш электронный адрес будет использоваться только для отправки уведомлений.
Анти-спам проверка:
Чтобы избежать проверки в будущем, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.

1 Ответ

0 голосов

Сабақтың тақырыбы: « Ұқсас қосылғыштарды біріктіру »

Сабақтың мақсаты: Ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен танысу және қолдану.
Сабақтың міндеттері:

Білімділік:
- ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмімен танысу;

- ұқсас қосылғыш ұғымын енгізу;

- «ұқсас қосылғыштарды біріктіру» дегенді түсіндіру;

- есептеу дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылық:
- ойлау, салыстыру және аналогиялық тұрғыда орындау қабілеттерін дамыту;
- берілген тақырып бойынша талдау және жүйелеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік:
- оқушыларда білімге деген оң көзқарас қалыптастыру, топта жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:Берілген тақырыпты игеру барысында оқушылар ұқсас қосылғыштар ұғымын түсінумен қатар, ұқсас қосылғыштарды біріктіруде көбейтудің үлестірімділік заңын қолдана білуі қажет.

Сабақта қолданылатын әдістер:

Зерттеу (ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін іздеу-кітаппен жұмыс);
Жартылай іздеу ( ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін құрастырудағы эвристикалық әңгіме)

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, кестелер.

Сабақтың типі : Ақпаратты коммуникативті технологияны қолдану арқылы жаңа сабақты енгізу

Сабақтың барысы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

II Ауызша есептеу.№1 кесте        

А). Өрнектердің коэффициенттерін ата:

-7ас; -203вс; -у;      10,3z; 5t.

Ә). Теңдеуді шеш:

-х=-6; -2х=-3; -8х=2; -5х=10; 2х=-5; -х=8.
С) Өрнекті ықшамда:

х+х; а-а; 0-а;    в·в·в; х-0; х:х; х · х; а-0; в+в+в; х+0;    с·0; х:0.

Д) Жақшаларды аш:

- (а+в+с);      (х+у)-х;    ( с+5,4)-(4,9 + с);     (а-в) + ( -а +в).

III.Сабақтың тақырыбымен таныстыру.Берілген кестені оқушылармен бірге толтыру.

№2 кесте

«Б» Білемін

«Б» Білгім келеді

«Ү» Үйрендім

Білгім келеді: оқушылар оқулықтың 4.4 параграфын ашып, мұқиятоқыпкестеніңекіншібағанынтолтырады.

ІV. Берілген тақырып бойынша жұмыс .

1.Тақтада жұмыс: Жақшалардыашу:

6 (а-в-с) =

9 ( -х+у) =-5 ( 3m +k-n) =

3 ( 2х +6у) =

Мұғалім: жақшаларды ашуда көбейтудің қандай қасиеттері қолданылады?
5а-9a + 4а -11а.

Мұғалім: Қосылғыштарға назар аударамыз. Олардың ұқсас элементтері қандай? ( бірдейәріптікөрнектер)

Олар немен ажыратылады? ( коэффициенттерімен)

Мұғалім: оқулықтан тек қана коэффициенттерімен ажыратылатын әріп бөліктерін қалай атайтынымызды оқиық. ( оқушылар жауап берді)

Тапсырма: Өрнектердегі ұқсас қосылғыштарды табыңыз:

№3 кесте

2а + 3в +5а – 5;-3у +2х +3х;m+ 2m + 6m – 3n;11p + 2p + 20p – 3x.

V.(Әр топқа жеке-жеке тапсырмалар беріледі).

I топ. №780, 1-3 тапсырмаларII топ. №780, 4-6 тапсырмалар.

I топ. №781, 1-3 тапсырмалар.IІ топ. №781, 4-6 тапсырмалар.

Мұғалім: Ұқсасқосылғыштарнеменажыратылады?

Сергіту сәті: « Мақалдың мағынасын түсіндір» ( Әр топқа жеке мақалдардың мағынасын түсіндіру ұсынылады)

1. Жеті рет өлшеп, бір рет кес;

2. Тоғыз ат бір қазыққа байланбас;

3. Айла алтау, ақыл жетеу.

Мұғалім: Ендігі кезекте ұқсас қосылғыштарды біріктіруді үйренеміз, ол үшін ұқсасқосылғыштарды біріктіру алгоритмімен жұмыс жасаймыз.

(оқулықпен жұмыс)

№4 кесте

Алгоритмді тексерейік.Ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмі:

Ұқсас қосылғыштарды біріктіру үшін:

1. Олардың коэффициенттерін қосу керек;

2. Алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.

Мұғалім: ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін бекітейік.№782 есеп (180 бет)

VI. Мұғалім: Енді өтілген теориялық материалды бекітеміз, ол үшін Блум Таксономиясын қолданамыз.
1. Білім: жақшаларды аш ( а-в) – (а +в); жақшаларды ашу алгоритмі.

2. Түсіну: ұқсас қосылғыштарды біріктір: 2а -6а + 8а –а -5в +4;

3. Қолдану: 5(7у- 2)- 7(5у + 2)

4. Талдау: ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмі не үшін қажет?

5. Синтез: а-ның кез келген мәнінде өрнектің -ге тең болатынын дәлелде..
6. Бағалау: - көбейтудің үлестірімділік қасиеті ұқсас мүшелерді біріктіруде қажет пе?
- Ұқсас қосылғыштарды біріктіру өрнектердің мәнін табуда қажет пе?

VII Рефлексия

«Б» Білемін:Оң және теріс сандарға амалдар қолдану; жақшаларды ашу; өрнектегі сандықкоэффициентті анықтау;көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдана білу.

«Б» Білгім келеді:Көбейтудің үлестірімділік қасиетін пайдаланып жақшаларды ашу; ұқсас қосылғыштар;ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін;бос мүше.

«Ү» Үйрендім:Көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолданып жақшаларды ашуды; ұқсас қосылғыштарды; бос мүшені;ұқсас қосылғыштарды біріктіру алгоритмін.

Біздің бүгінгі сабағымыз сіздерде қандай әсер қалдырды? Не себепті?

VIII.Үйге тапсырма. №783, №786   180-бет.

Қорытынды:

ответил от Ulia

Похожие вопросы

0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
2 ответов
0 голосов
2 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ