Жауап.кз вопросы и ответы
0 голосов

Ваш ответ

Отображаемое имя (по желанию):
Конфиденциальность: Ваш электронный адрес будет использоваться только для отправки уведомлений.
Анти-спам проверка:
Чтобы избежать проверки в будущем, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.

2 Ответы

0 голосов

Қысқа мерзімді жоспарлау

Атырау облысы

Құрманғазы ауданы

Алға селосы

Әбу Сәрсенбаев атындағы жалпы орта мектебі

Тахаева Нұргүл Сағадатқызы

І сыныпты информатика пәні мұғалімі

Пәні: информатика

Мұғалімі: Тахаева Нұргүл Сағадатқызы

Оқушылардың жасы: 14-15

(9 сынып)

Сабақтың тақырыбы

Есептеу эксперименті

Сілтеме

Информатика  45minut.kz

Сабақтың мақсаты

Компьютерлік модельдеу ұғымын кеңінен меңгерту

Сабақтың міндеттері

- компьютерлік модельдеу түрлері ұғымын қалыптастыру

- электрондық кестеде графиктік модельдерді құруды меңгерту

- теориялық білімдерін практикада ұштастыруға баулу

Оқыту нәтижесі

- компьютерлік модельдеу түрлері ұғымын қалыптастыру

- электрондық кестеде графиктік модельдерді құруды меңгерту

- теориялық білімдерін практикада ұштастыруға баулу

Негізгі идеялар

· Оқи білуге үйрету арқылы, оқушыларды «компьютерлік модельдеу» ұғымын қалыптастыру

· оқушылармен диалог құру арқылы, сыни ойлауға үйрету, берілген білімді ұзақ мерзімге сақтауға ықпал ету

Кейінгі тапсырмалар

Өзгерістерді бағалау, Басқа әріптестермен ақылдасу

Тәжірибе негізінде өзгерістерді сипаттау

Дереккөздер мен жабдықтар

Үлестірмелі парақшалар, жаңа тақырып ресурстары, компьютер, стикер

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

І. Ұйымдастыру

Психологиялық дайындық "Арманыңа сен"

Мақсаты: сыныпта жайлы ықтымақтастық ортасын құру

Ұйымдастыру: Мұғалімде "сиқырлы қорапша" болады. "Ең негізгі арманыңды жаз". Арманыңа жету үшін не істеу керек? Арманыңның орындалуына кім көмектеседі?"

"Армандар орындалады, мақсатың айқын болса"

Мақсаттар орындалуы үшін не істеуіміз керек?Жоспар дегеніміз не?

Адамның дамуын неге ұқсатар едіңіз?

"Адам дамуының шығыршығы"

ІІ. "Жауаптар эстафетасы"

Мақсаты: оқушылар үй тапсырмасына дайындықтарын өз жауаптарын өздердері бағалайды.

Ұйымдастыру: Мұғалім сұрақ қояды. Жауап беретін оқушыны таңдап, сұраққа жауап беретін оқушыға доп лақтырады. Мұғалім нұсқауымен келесі оқушыға жалғастырады. 1 сұраққа кемінде 3-4 жауап берілуі керек. Келесі сұрақ қойылады, осылай өтілген тақырыпқа шолу жасалады.

Сұрақтары:

Модель - бұл ...

Модельдеу дегеніміз ...

Білім саласы бойынша модельдерді қандай түрлерге бөлінеді?

Компьютерлік модельдеу ...

ІІІ. Жаңа сабақ /топтық жұмыс/

Модельдеудің кезеңдері: есептің қойылымы, модельді құру, компьютерлік модель, модельдеу нәтижесін талдау. Модельдеу нәтижесін талдау барысында алынған нәтиженің мақсатқа сәйкес келетіндігін немесе мақсатқа сәйкес келмейтіндігі талданады.

Анықталған қате – бұл да нәтиже болып есептелінеді.

Модельдеу мақсаты ретінде мыналарды айтуға болады:

· Қоршаған ортаны танып - білу;

· Берілген қасиет бойынша нысанды құру;

· Әсердің нысанға тигізер салдары;

·

2-кезең. Модельді
құру.

Ақпараттық модель

Таңбалық модель

Компьютерлік модель

1-кезең. Есептің қойылуы.

Есептің берілгені.

Модельдеу мақсаты.

Объектіні талдау

Құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды тиімді басқару.

3-кезең. Компьютерлік эксперимент.

Модельдеу жоспары

Модельдеу технологиясы



Нәтиже мақсатқа сай келмейді

Нәтиже мақсатқа сай келеді



1-сурет. Модельдеу кезеңдері

Есептер экспериментін жасағанда есеп түсінікті тілде жасалуы керек, ең бастысы модельдеу объектісін анықтап, нәтижеде не болу керегін түсіну қажет.

ІV. Практикалық жұмыс

І-кезең Есептің қойылуы "Адамның биоритмін модельдеу"

а) Есептің сипаттамасы

Біз бәріміз, жалпы адамзат қауымы белгілі бір заңдылықтармен өмір сүреміз. Ертеден мынадай тұжырым бар: адам өмірі биоритм деп аталатын үш циклдік процеске бағынады. Ғылыми түрде айтатын болсақ, биоритм - ол тірі организмдегі биологиялық процестер мен құбылыстардың периодты түрде қайталанатын өзгерістері. Б.э.д. 33 жыл бұрын грек дәрігері Герофил сау адамның тамыр соғысы күні бойы өзгеріп тұратынын анықтаған. Адам жұмыс істеуге қолайлы уақытты өзі таңдайды. Организмнің биоритмі тәуліктік, айлық және жылдық болады. Соңғы кезде "үш биоритм" теориясы кеңінен танымал болды. Бұл механизм адам өмірге келген күннен басталады. Үш ритм, олар:

физикалық биоритм (23 тәуліктік)

интеллектуалдық биоритм (28 тәуліктік)

эмоционалдық биоритм (33 тәуліктік)


ответил от Surak_zhauap
0 голосов

Ақпараттық модель

Таңбалық модель

Компьютерлік модель

1-кезең. Есептің қойылуы.

Есептің берілгені.

Модельдеу мақсаты.

Объектіні талдау

Құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды тиімді басқару.

3-кезең. Компьютерлік эксперимент.

Модельдеу жоспары

Модельдеу технологиясы

image

Нәтиже мақсатқа сай келмейді

Нәтиже мақсатқа сай келеді



1-сурет. Модельдеу кезеңдері

Есептер экспериментін жасағанда есеп түсінікті тілде жасалуы керек, ең бастысы модельдеу объектісін анықтап, нәтижеде не болу керегін түсіну қажет.

ІV. Практикалық жұмыс

І-кезең Есептің қойылуы "Адамның биоритмін модельдеу"

а) Есептің сипаттамасы

Біз бәріміз, жалпы адамзат қауымы белгілі бір заңдылықтармен өмір сүреміз. Ертеден мынадай тұжырым бар: адам өмірі биоритм деп аталатын үш циклдік процеске бағынады. Ғылыми түрде айтатын болсақ, биоритм - ол тірі организмдегі биологиялық процестер мен құбылыстардың периодты түрде қайталанатын өзгерістері. Б.э.д. 33 жыл бұрын грек дәрігері Герофил сау адамның тамыр соғысы күні бойы өзгеріп тұратынын анықтаған. Адам жұмыс істеуге қолайлы уақытты өзі таңдайды. Организмнің биоритмі тәуліктік, айлық және жылдық болады. Соңғы кезде "үш биоритм" теориясы кеңінен танымал болды. Бұл механизм адам өмірге келген күннен басталады. Үш ритм, олар:

физикалық биоритм (23 тәуліктік)

интеллектуалдық биоритм (28 тәуліктік)

эмоционалдық биоритм (33 тәуліктік)

Бұлардың графигі - синусоида. Графиктің өсуі қолайлы күндер, кемуі қолайсыз күндер деп саналған. Сондай-ақ графикте "нөлдік күндер" болады. Мұндай күндер қауіпті күндер деп саналған. Егер бұл нүктеден екі немесе үш график өтсе, бұл күн аса қауіпті болған.

Практика жүзінде тексеру үшін компьютерде есептеу экспериментін жасаймыз.

б) Модельдеу мақсаты:

- белгілі бір айға адамның биоритмін құру

- оған талдау жасау

- талдау негізінде әртүрлі жағдайға байланысты қолайлы, қолайсыз күндерді болжау.

в) Объектіні талдау -

Берілген есепте модельдеу объектісі ретінде туған күні белгілі кез-келген адамды алуға болады.

ІІ-кезең. Модель құру.

а) Ақпараттық модель құру

image

ә) Математикалық құру

Физикалық циклimage

Интеллектуалдық циклimage

Эмоционалдық циклimage

ІІІ-кезең. Компьютерлік модель құру

Электрондық кестеде ақпараттық және математикалық моделдерді кесте түрінде біріктіріп жазу.

IV-кезең. Компьютерлік эксперимент

- формулалардың дұрыс жазылуын тексеру

- есептеулерді орындау

- есептеулер нәтижесінде үш биоритмнің диаграммасын құру

- нәтижесін электрондық кестенің жеке бетіне орналастыру

V-кезең. Модельдеу нәтижелерін талдау.

1. Диаграммаға талдау жасау

2. Дене шынықтырудан сынақ тапсыруға қолайлы күнді таңдау.

3. Сабақта жоғары және төмен нәтиже көрсетуге болатын күндерді таңдау

3. Эмоционалдық биоритм графигінің өсуі мен кемуіне қарап өз көңіл күйіңді анықта.

V. Электрондық тапсырма

Модельдеу кезеңдерін реттілігі бойынша орналастырыңыз

1 - кезең

Объектіні талдау

Модельдеу нәтижесін талдау

Есептің берілгені

Модельдеу мақсаты

Модельдеу технологиясы

Компьютерлік эксперимент

Ақпараттық модель

Модельді құру

Компьютерлік модель

Модельдеу жоспары

Таңбалық модель

Есептің қойылымы

Есептің қойылымы

Есептің берілгені

Модельдеу мақсаты

Объектіні талдау

2 - кезең

Модельді құру

Ақпараттық модель

Таңбалық модель

Компьютерлік модель

3 - кезең

Модельдеу технологиясы

Модельдеу жоспары

Компьютерлік эксперимент

4 - кезең

Модельдеу нәтижесін талдау

VІ. "Блум түймедағы"

imageҚарапайым сұрақ - Не? /анықтама/ компьютерлік модельдеп ...

Нақтылау сұрағы - Қандай? /компьютерлік модельдеуді қандай салаларда қолданады?/

Практикалық сұрақ - Қалай қолданылады?

Қызықтыру сұрағы - Неге? Не үшін?

Бағалау сұрағы - Баға беріңіз...

Шығармашылық сұрақ - Егер де компьютерлік моделдеу болмаса ...

image

VІІ. Үйге тапсырма

· 1: Ауа-райын модельдеу қалай жүзеге асырылады.

· 2: Физикалық құбылыстарды модельдеу қалай жүзеге асырылады.

3: Ғимараттарды модельдеу қалай жүзеге асырылады.

4: Киім үлгісін модельдеу қалай жүзеге асырылады.

5: Көлік құралдарын модельдеу қалай жүзеге асырылады.

6: Жер сілкінісін модельдеу қалай жүзеге асырылады.

image

VІІІ. Бағалау

/бүгіні сабақ бойынша даму шығыршығының қай жеріне жеткенін анықтап, есімдерін жазып жапсырады/

ответил от Surak_zhauap

Похожие вопросы

0 голосов
2 ответов
0 голосов
3 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
2 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ