|
Қызылорда
облысы,Қазалы қаласы
М.Горький
атындағы №16 мектеп-лицейдің
бастауыш
сынып мұғалімі
I санатты, III деңгейлі
Сүлейменова
Нұргүл Амандосқызы
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көктем сәні (ертегі)
|
Оқу мақсаты
|
а) Ертегіні оқи
отырып,табиғаттағы аң-құстардың тыныс-тіршілігімен, түрлерімен таныстыру
ә) Жыл мезгілдері туралы түсінік, табиғат құбылыстарының
ерекшеліктері, олардың бір-бірімен байланысты екенін аңғарту.
б) Оқушылардың сөздік қорын молайту,түсініктерін айта білуге,табиғатқа деген
сүйіспеншілігін, қызығушылығын, табиғатты қамқорлауға, қорғауға баулу
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу, түсіну, қолдану,талдау,жинақтау
|
Бағалау критерийі
|
оқушылардың білімдерін жүйелеу және жалпылау.
|
Тілдік мақсат
|
Арыстан-Лев-Lion
Жолбарыс-Тигр-Tiger
Қасқыр-Волк- Wolf
Піл-слон-Elephat
Аю-медведь-Bear
|
Алдыңғы білім
|
Ілияс Жансүгіров «Жазғытұрым» өлеңін жатқа сұрау
Сұрақ – жауап бойынша өткен сабақты бекіту. -І.
Жансүгіров кім?
-Өлеңде көктемнің қандай белгілері
айтылған?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтасық атмосферасын қалыптастыру
2 мин
|
А)
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ә)Психологиялық дайындық Сынып
оқушыларын топқа бөлу
I-топ “Көктем” II-топ
“Весна” III-топ “Spring”
Топ
басшыларына бағалау парағын түсіндіру
|
Интербелсенді
тақта
Қима
қағаздар
|
Сабақтың ортасы
Білу
3 мин
Түсіну
10 мин
Қолдану
15 мин
|
Қызығушылығын ояту. Қар мұз еріп,су
көбейіп,
Сай салаға ағады.
Бүршік шашып,жапырық ашып Гүл,
бәйшешек басады,
Ал,ендеше, айтыңдаршы,
Бұл қай кезде болады?
- Көктем.
-Балалар біз бүгін «Көктем сәні» ертегісімен танысамыз. Көктем мезгілі бір ғажайып ертегіге ұқсайды.Ал
ертегі дегеніміз не?Қиялдан туған әңгіме.Ертегілер
үш түрлі болады: 1.Қиял
— ғажайып ертегілер 2.Хайуанаттар жайындағы ертегілер
3.Шыншыл
ертегілер.
-Балалар көктем сәні дегеніміз не ? (ойларын
тыңдау) Ендеше
бейнероликке назар аударайық. (Көктем
ертегісінен үзінді көрсету, оқушылардың ойларымен салыстыру)
Ұжымдық жұмыс.Оқулықпен
жұмыс
«Көктем
сәні» ертегісін рөлге бөліп оқыту.
Ертегідегі аңдардың әрқайсысының жауаптарын талдату. -Арыстанға бұлғын не деп
жауап берді? -Аңдар
неге риза болды?
-Ертегіден бұлғынның Арыстанға жауап берген сөзін тауып оқу. -Ертегіге сүйеніп гүл
шоқтарын құрастыру -Көктем мезгілінде қандай
өзгерістер болады?
-Көктемде жан – жануарларда қандай өзгерістер болады? Аюлар
түлейді. Аю, борсық ұйқыдан тұрады. Бұғылардың мүйіздері түседі. Мүйіздерден
әр түрлі дәрілер жасалады.
Ақбөкен, бұғы, елік, арқар,
бұлғын – «Қызыл Кітапқа» енген аңдар. Бұл аңдарды аулауға болмайды,
мемлекет қамқорлыққа алған. Бұлғын – терісі бағалы аң.
Ол жылы жақта, орманды жерде тіршілік етеді. Бұл жануар азайып кеткендіктен,
оны аулауға тыйым салынған. Топтық
жұмыс. (екі жұлдыз ,бір ұсыныс арқылы бағалау)
I-топ «Көктем» өлең жолдары
II-топ «Көктемгі табиғат»
эссе
III-топ «Көктемнің
кереметі» сурет салу
Жұптық жұмыс (смайликпен бағалау)
-Қызыл кітапқа енген
аңдардың жауабын теріп жаз.
|
АКТ
Ертегіден үзінді
АКТ
Оқулық
Жыртқыш аңдар суреті
Қызыл кітап
кестелер
|
Сергіту сәті
2мин
|
«Көктем келді» әні
караоке айту
|
АКТ
|
Шығармашылық тапсырма
Талдау 3мин
|
Өзіңе ұнаған аңды жұмбақтап жасыру,сипаттап әңгімелеу
|
|
Сабақтың соңы
Жинақтау
5мин
Рефлексия
3 мин
|
Жеке жұмыс.Сәйкестендіру кестесі (өзін-өзі бағалау)
Аңдар
|
|
Сөздер
|
Қасқыр
|
|
Хош иіс
|
Ақбөкен
|
|
Мөлдір су
|
Ит
|
|
Гүл
|
Мұғалімнің бағалауы.
Оқушылардың өзін- өзі бағалауы.
Әр топқа
бағалау парағы беріледі. Дескриптор
арқылы әр оқушыны топ басшысы бағалап береді.
Білемін.Білдім.Үйренгім келеді?
Кері байланыс
Маған не ұнады?
Мені не қызықтырды?
Алдағы уақытта....
|
сәйкестендіру кестесі
смайликтер
бағалау парағы
кесте
|
Үйге тапсырма
2мин
|
Мәтінді түсініп оқу
“Көктем” тақырыбына ырым-тыйым сөздер іздену
Мәтін бойынша қалаған аңның
суретін салу
|
|
|
|
|
|