Жауап.кз вопросы и ответы
0 голосов
спросил от Sania в категории Ұстаз

Ваш ответ

Отображаемое имя (по желанию):
Конфиденциальность: Ваш электронный адрес будет использоваться только для отправки уведомлений.
Анти-спам проверка:
Чтобы избежать проверки в будущем, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.

2 Ответы

0 голосов

Мерзімі: 16.04

Сабақтың реті: 57

Пәні: Биология

Сынып:8

Тарау:

ХІІІ бөлім. Организмнің жеке дамуы (4 сағат)

Сабақ тақырыбы:

Ұрықтың дамуы (2 сабақ)

Сабақтың мақсаты:

Ұрықтың даму кезеңдерін ажырата алады.Ұрыққа әсер ететін факторларды талдайды.

Күтілетін нәтиже:

( орта мерзімді жоспардан алынады)

Оқығанын саналы түсінуге, өз ойын басшылыққа алуға, ойын білдіруге үйренеді. Білгендерін анықтап, білмейтіндерін сұрауға әзірленеді. Сабақта салыстыру, салыстыра отырып топтастыру сияқты процестер жүзеге асады. Оқушылардың ойлау қабілеті, есте сақтау қабілеттері дамиды. Алған білімді қолданып тапсырмаларды орындайды.

Табыс критерийлері:

Ұрықтың даму кезеңдерін ажырата алады.Ұрыққа әсер ететін факторларды талдайды.

Негізгі түйін:

Ұрық дамуының биологиялық мәнін түсінеді

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

СТО стратегиясы.талдау, анықтау,қолдану

Сабақтың типі:

Жаңа материалды меңгерту

Пән аралық байланыс:

Әдебиет,адам анатомиясы, гигиенасы,физиология,эмбриология

Оқулық:

(Білім және Ғылым министрлігі ұсынған)

Биология. Алматы «Мектеп» 2013 жыл

Ж.Шілдебаев,Ж.Қожантаева, Л.Аманжолова

ответил от Sania
0 голосов

Кезеңдер мен уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Формативті

 (ОҮБ)      Суммативті (ОБ)

Ұйымдастыру

2 мин

Мұғалім оқушыларды түрлі түсті қағаз  бойынша топқа бөледі. Топ ережесін есіне түсіреді.Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру үшін топтар бір-біріне жігерлендіретін сөздер айтады

Оқушылар топқа бөлінеді

Бір-біріне жігерлендіретін  тілек айтады

Топ атауы бар карточкалар

Үй тапсырмасын тексеру

Тест жұмысы

5 минут

1.Жыныс жасушаларының қосылуы:А.ұрықтану В.ажырау С.даму Д.тозаңдану Е.қалыптасу

2.Жұмыртқа жасушаларының түзілуі:А.аталық безде. В.аналық безде С.жатырда Д.қынапта Е.Жатыр түтігінде

3.Жұмыртқа жасушаларының даму уақыты: А.10-15 тәулік В.30-31 тәулік С.27-28 тәулік

Д.5-10 тәулік.Е.12-17 тәулік

4.Ұрықтану жүреді: А.аталық безде. В.аналық безде С. қынапта Д. Жатыр түтігінде Е. Жатырда

5.Ұрықтану нәтижесінде түзіледі:

А.жатыр түтігі В.гамета С.жұмыртқа жасуша Д.сперматозоид Е.зигота

6.Зиготадағы хромосома жиынтығы:А.46.В.45.С.23.Д.25 Е.30

7.Гамета дегеніміз:А.ұрық В.жыныс жасушасы С.зигота Д.аталық безде Е.аналық безде

8.Спермотозоидтағы хромосома саны А.46 В.48 С.23.Д.25 Е.26

9.Ұрық пен ана организмінің байланысуына қатысады А.кіндік бау В.қынап.С.жатыр Д.жатыр мойыны Е.аналық безде

10.Екінші реттік жыныс белгілерінің қалыптасуына әсер етеді: А.жыныс гормоны В.қынапС.жыныс жасушалары Д.сыртқы секреция бездері Е.жыныс бездері

 Тест жұмысын дәптерге орындайды

Қызығушылығын ояту

2 минут

 Шәкәрім Құдайбердіұлы мына өлеңінде бізге не айтқысы келді

Жатырда қанды емізген,

Ауыссыз тамақ жегізген.

Туғызып,түзеп,өсіріп,

Өзімді,өзім дегізген

Өлеңнің мағынасын  айтып, тақырыпты ашады

Критерий қою арқылы бағалау

-Мәтінді толық меңгеруі

оқулық ,интер белсенді тақта, қосымша мәліметтер

Мағынаны тану

3 минут

1 минут баяндайды

Вирусты,бактериялы жұқпалы аурулар

ішімдік

стресс

10 минут

1 минут

5 минут

5 минут

4 минут

1.Бейнежазба «Ұрықтың даму кезеңдері» Бейнежазбадан не көрдің,нені байқадың, не нәрсеге ұқсайды?

2.қосымша мәтін беріледі.

мәтінді және көрген бейнежазбаны пайдалана отырып «Борт күнделігін» толтырамыз

Мен білетін ақпарат

Жаңа ақпарат

Тұқым қуалаушылық фактор

3.Кластер «Ұрық дамуына зиян келтіретін факторлар»

Физикалық әсер

 

 

image

Темекі шегу

есірткі

Химиялық әсер

 

 

4.Термин сөздермен жұмыс:

Әйелдердің репродуктивті жүйелері ішкі және сыртқы жыныс мүшелерінен тұрады. Бұл жүйе әйелдерді еркектерден ерекшелеп тұрады, яғни әйел жыныстылардың анатомиясына ғана тән ерекшелік болып табылады.

Репродуктивті жүйелер арқылы әйел жүкті болады, ұрықтың дамып, дүниеге келгенге дейінгі барлық жағдайын жасайды.

1.Репродуктивті жүйе-репродуктивная ситема-reproductive system

2.Ұрық-зородыш (эмбрион)-embryo

3.Зигота-зигота(грекше)-zygote

4.Онтогенез(жеке даму)-онтогенез (грекше)- ontogenesis

5.жүктілік-беременность-pregnancy

6.гормон-гормон(грекше)-hormones

7.шарана-плацента(латын)-placenta

5.Орнын тап

1.аяқ-қол п.б

2.қозғалыс айы

3.жүрегі минутына 120-140 рет соғады

4.терісі әжімді

5.30 мин ішінде 20-60 қозғалыс жасайды

6.ұзындығы 45 см

7.тырнақ өседі

8.жүйке жүйесі дамиды

8 ай

5 ай

6 ай

2 ай

 

Не көргендігі туралы баяндайды

Борт күнделігін мәтінді пайдалана отырып толтырып ұжымда жариялайды.

Кластерді интербелсенді тақтада орындайды.

Термин сөзді дәптерге жазады.

5 минут

Ұрықтың дамуы тақырыбында Sinkuein немесе бес жолды өлең стратегиясы

– оқушы берілген тапсырма бойынша өлең құрастырады. Бес жолды өлеңді құрудың ережесі мынадай: бірінші жолда 1 зат есім, екінші жолда 2 сын есім, үшінші жолда 3 етістік, төртінші жолда 4 сөзден тұратын сөйлем яғни ойды түйіндеу, бесінші жолда тақырыпқа байланысты 1 синоним сөз жазылады

Бағалау стратегиялары:

Қолдау стратегиясы

Бағалау 1минут

Бағалау парағы арқылы өздерін, және топты бағалайды

Бағалау парағы арқылы өздерін, және топты бағалайды

Үйге тапсырма

1минут

58 парагрофты оқу

Берілген мәтінді оқиды

ответил от Sania

Похожие вопросы

0 голосов
2 ответов
0 голосов
0 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
2 ответов
0 голосов
2 ответов
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ
0 голосов
1 ответ