Жауап.кз вопросы и ответы
0 голосов
спросил от Ulia в категории Ұстаз

Ваш ответ

Отображаемое имя (по желанию):
Конфиденциальность: Ваш электронный адрес будет использоваться только для отправки уведомлений.
Анти-спам проверка:
Чтобы избежать проверки в будущем, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.

2 Ответы

0 голосов

Алгебра 9 сынып

Сабақтың тақырыбы:. Келтіру формулалары тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының  әрбір бұрышындағы синустың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формулаларын тригонометриялық  өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдануды үйрету;

Дамытушылық: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру.

Тәрбиелік: Оқушылардың алгебра пәніне  қызығушылығын арттыру, оқушыларды алғырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: интерактивті тақта, оқулық, кеспе қағаздар, формула жазылған плакат

Сабақтың әдіс-тәсілдері: көрнекіліктерді қолдану. Әңгімелеу, баяндау. 
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақ барысы: 

І. Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу және өзімді таныстыра кету. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

ІІ. “Ой қозғау” (Өтілген тақырыптар  бойынша сұрақ-жауаптар)

  1. Тригонометриялық функциялардың қайсысы жұп функция?
  2. Синус, косинус  функцияларының анықталу облысы мен мәндер жиынын атаңдар.
  3. Перидты функция дегеніміз не?
  1. Тангенс және котангенс функцияларының анықталу облысында қандай айырмашылық бар?

Таңбалары арқылы функцияны анықта:

image

Бос орынды толтыр:

image

ІІІ. Жаңа сабақ.

       Келтіру формуласын пайдаланып  есептер шығару

image 

Егер                                          бұрышының функциялары берілсе, онда оларды α бұрышына байланысты тригонометриялық функцияларға келтіру ыңғайлы. Ол үшін арнайы берілген келтіру формулаларын қолданамыз.

Есте сақта!!!

  •  Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы)  π ±α (180 ±α),       2π ±α  (360 ±α) түрінде болса, онда оның аты өзгермейді.
  •  Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы)  π/2 ±α (90 ±α),   3π/2 ±α (270 ±α) түрінде болса, онда синус косинусқа, косинус синусқа, тангенс котангенске, котангенс тангенске өзгереді;
  •  Келтіру формуласының оң жағының таңбасы сәйкес ширектегі келтірілген функцияныі таңбасымен бірдей жазылады.
  •   Келтіру формулалары:
  • Оқулықпен жұмыс!!!

№340 Егер а)                                               

image

 

                                                                                        мұндағы

image№341. Өрнектің мәнін табыңдар:

б).

Бекіту бөлімі:

1. Сәйкестендіру тесті

tg(π-α)

cos α

ctg(π+α)

tg α

sin(360-α)

-tgα

cos(360-α)

ctgα

ctg(360-α)

- sinα

tg(360+α)

- ctgα

2. “Математикалық жәрмеңке” (Өзіндік жұмыс)

Өрнекті ықшамда.

image

 

1).

image

 

2).

Есепте.

image1). 

image

2. 

Үйге тапсырма: §21-оқу, №340 ә),   341 а), ә) есептер.

Бағалау.

ответил от Ulia
0 голосов

Пәні:

Алгебра

Сыныбы:

9

Уақыты:

Сабақтың тақырыбы:

Келтіру формулалары

Құзыреттілікке жеткізетін сабақтың мақсат міндеттері

А) Ақпараттық құзыреттілік: Оқушыларға сүйір бұрыштың тригонометриялық функциясының әрбір бұрышындағы синустыың, косинустың, тангенстің, котангенстің келтіру формулаларымен таныстыру, осы формулаларды тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептерді шығару кезінде қолдануды үйрету;

Ә) Коммуникативтік құзыреттілік: Оқушылардың ақыл-ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру.

Б) Проблемманы шешу құзыреттілік: Оқушылардың алгебра пәніне қызығушылығын арттыру, оқушыларды алғырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар

Ақпараттық технологиялар

Сабақтың әдіс тәсілдері:

Пән аралық байланыс:

Информатика

Оқыту құралдары:

Ақпараттық технология, оқулық, жұмыс дәптері

Сабақтың барысы:

Оқытушының қызметі:

Оқушының қызметі:

Күтілетін нәтиже:

I.Ұйымдастыру бөлімі:

- Амандасу;

- Сабаққа дайындықтарын тексеру. -Оқушыларды түгендеп сабаққа бейімдеу - Есеп шығару қабілеттерін анықтау

- Амандасу;

- Сабаққа әзірлік.

Барлығы сабаққа дайындалып зейіндерін аударады.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылардың үй жұмысын орындап келгендерін тексеру. Сұрақтарына жауап беріп шығара алмаған есептеріне нұсқау беру.

Үйге берілген тапсырма бойынша жауап береді.

Үйге берілген тапсырманы орындап, сабаққа дайындалып келеді.

IV.Негізгі бөлім

Жаңа сабақ. “Ой қозғау”


Жаңа сабақ:

Егер бұрышының функциялары берілсе, онда олардыα бұрышына байланысты тригонометриялық функцияларға келтіру ыңғайлы

Келтіру формулаларын k =1;2;3;4 болған жағдайда, өрнегін, яғни

бұрыштары

үшін қарастырамыз.

ОА=R α бұрышына бұрамыз, сосынπ/2+ α бұрамыз. ОА- ОВ-ОВ1радиусына бұрамыз



Мұғалімнің айтқанын мұқият тыңдайды.Оқушылар оқулықтары мен дәптерлерін ашып,сабаққа бар зейіндерін аударады.

Мұғалім оқушыларға жаңа сабақты түсіндіріп өтеді.Жаңа сабақты меңгерту.

Ү. Білімін бекіту

1.Сәйкестендіру тесті

2.“Математикалық жәрмеңке”

деңгейлік тапсырмалар

tg(π-α)

cos α

ctg(π+α)

tgα

sin(360-α)

-tgα

cos(360-α)

ctgα

ctg(360-α)

-sinα

tg(360+α)

-ctgα

Оқушылар тапсырманы орындау кезінде дұрыс нақты орындап отырады.

Оқушылардың берген жауаптарын қадағалап, қатесін түзеп отыру.Оқушылар жаңа сабақты жақсы меңгерді.Оқушылар есепті шығара алады.

V. Үйге тапсырма

1.§21-оқу, кесте дайындау

2.№329,331 есептер

Үйге берілген тақырыпты толық оқып, есептерді дұрыс әрі ұқыпты шығарып келу.Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

Жаңа сабақ бойынша оқушылар алған білімдерін пайдалана отырып үй жұмысын толық орындап келеді.Үйге берілген тапсырманы түсінеді келесі сабаққа орындап келеді.

VI. Қорытынды

Тапсырманы тез шапшаң бітірген оқушылар тексеріліп бағаланады.

Оқушылар бағаларын күнделікке қойдырады.

Оқушылар сабаққа қатысуына қарай бағаланады. Сұрақтарға жауап береді.Мұғаліммен қоштасады. Сабақ өз мәресіне жетеді.

ответил от Surak_zhauap

Похожие вопросы

0 голосов
1 ответ
0 голосов
2 ответов
0 голосов
3 ответов