«Қарақия кәсіптік колледжі»
Ашық сабақ
Тақырыбы:Тізбек бөлігі үшін Ом заңы.
Орындаған:
II-санаттағы
Физика пәнінің
мұғалімі Джалгасбаева Айгул
Урусбаевна
Сабақтың тақырыбы: Тізбек бөлігі үшін Ом заңы.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділігі:Оқушылардың алдыңғы сабақ бойынша және жаңа сабақ бойынша алған білімдерін
қаншалықты деңгейде меңгергендігін байқау.Ом заңына талдау жасау, топтарды
жарыстыра отырып, оқушылардың алған білімдерін қорытындылау.
Тәрбиелігі:Оқушыларды топпен жұмыс жасауға, ұқыптылыққа, адамгершілікке,
ынтымақтастыққа үйрету
Дамытушылығы: Оқушыларды өз бетімен ізденуге, ғылыми дүниетанымдарын қалыптастыру арқылы
ойлау, есте сақтау, сөйлеу қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: Жарыс сабағы
Сабақты өту әдісі: білімді жинақтау,
жүйелеу,
сұрақ-жауап,
есептер
шығару,
кестемен
жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:
интерактивті тақта, таратпа
кестелер, слайдтар, анықтамалық
кітапша.
Жоспар: Тізбек бөлігі үшін Ом
заңы.
І-саты: Білемін.1.Ұйымдастыру бөлімі
2.Үй тапсырмасын
сұрау
3.Тарауды
қайталау
(топпен жарыс)
ІІ-саты: Білгім келеді:4.Схемалар,сызбалар, арқылы Ом
заңына талдау жасау.
5.
Бекіту(есеп шығару)
ІІІ-саты: Білдік:6.Жаңа сабақты қорытындылау
(БлокСхема,топт.страт.әдісі<<Білдік>> таблицаны пайдалану)
7.Үйге тапсырма
8.Бағалау
І-саты:”Білемін.”
1.Ұйымдастыру бөлімінде
интерактивті тақтамен сабақ жоспарын түсіндіремін.
2.Тарауды қайталау
болғандықтан, жарыс түрінде өткіземін.
3.Сыныпты 2 топқа бөліп,топ
басшыларын сайлаймын.
І топ<<АМПЕР>>,
ІІ топ<<ВОЛЬТ>>
«Білім айнасы».Әр сұраққа 5 ұпай.
Ампер тобына:
1.Электр тогы дегеніміз не?
2.Электр тогының пайда болуының неше шарты бар?
3.Ток күші дегеніміз не?
4.Ток күшінің өлшем бірлігі.
5.Ток күшін өлшейтін құрал.
Вольт тобына:
1.Электркернеуі дегеніміз не?
2.Қандай тоқ көздерін білесің?
3.Кернеудің өлшем бірлігі Қалай аталады?
4.Электр тогының неше әсері бар?
5.Кернеуді өлшейтін құрал.
Ойлан тап: Сөзжұмбақ.
АМПЕР тобына.
1. Найзағай тартқышты ойлап
тапқан американ ғалымы?
2. Ток күшінің өлшем бірлігі?
3. Ток күшін өлшейтін құрал?
4. U қандай шама?
5. Кулон қандай шаманың өлшем
бірлігі?
Сөзжұмбақ: ВОЛЬТ тобына.
1. Электромагниттік өріс
теориясын ашқан ағылшын физигі?
2. Кернеудің ХБЖ –ғы өлшем
бірлігі?
3. Электр зарядының бірлігі
кімнің құрметіне берілген?
4. Кернеуді өлшейтін аспап?
5.<<Электр>>атауы
гректің қай сөзінен шыққан ?
Сергіту сәті.Жұмбақ.Ампер тобына:
1.Жоғалмайды ешқашан
Түрлендірсең егерде.
Басқа күйге ауысса,
Жұмыс істейді әрқашан
2. Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланады күн сайын жарық үшін.
Схеманың қатесін тап. Вольт тобына:
.
АМПЕР
мен ВОЛЬТтың өмірі мен еңбегі туралы айту.(топ басшылары)
Физикалық
ерекше гүл. Ток күші мен кернеудің белгісін, формуласын, өлшем бірлігін, аспабын
көрсету.
<<Білемін>> сатысын аяқтап екі топтың басшысы кесте бойынша
ойынның қорытындысын есептеп,<<жеңімпаз>> топты анықтайды
топтар
|
Білім айнасы
|
Сөзжұмбақ
|
Физикалық эстафета (есеп)
|
жұмбақ
|
Схеманың қатесін табу
|
Ойшыл ғалымдар
|
Физикалық ерекше гүл
|
Ампер
|
|
|
|
|
|
|
|
Вольт
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ
саты. «Білдік» топтастыру стратегия әдісі.
Жаңа сабақты қорытындылау
«Топтастыру стратегия әдісі – «Білдік»
Білдік
ІІІ саты «Білдік» топтастыру стратегия әдісі сабақты
қорытындылау
«Топтастыру стратегия әдісі – «Білдік»
Белгіленуі
|
I,U,R
|
Формуласы
|
I=U/R, U=IR,R=U/i
|
Өлшем бірлігі
|
Ампер,Вольт,Ом
|
Басқа шамалармен
байланысы
|
Ток күші,кернеу,кедергі
|
Білдік
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық
Ом заңынан алған
білімді,
Ұмытпай есте
сақтайық !
VII. Оқушыларды бағалау. Үйге тапсырма: $ 9-3. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы