ШҚО
Семей қаласы
«№25 ЖОББМ»КММ
Бастауыш сынып мұғалімі
Калембекова Толқын Сейілқызы
Тақырыбы: « Құстар –біздің досымыз»
Сабақтың мақсаты:
Табиғаттықорғайбілуге, құстарғақамқорлықжасауғатәрбиелеу.
Оқушыларғақұстардыңқысқытіршілігіжайындабілім беру, оқудағдысынжетілдіру,
олардысаналы, түсініп, дұрысоқуғамашықтандыру,
мәтінменжұмысістейбілугеүйрету.
Дамытаоқытуарқылыоқушылардыңтанымбелсенділігінарттыру, ойын, сөздікқорын,
тіліндамыту, өзойларынтұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндейбілугежетелеу.
Сабақтың түрі:жаңабілім беру.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,
әңгімелеу.
Сабақтың көрнектілігі:
заттықсуреттер, интерактивтіктақта.
Сабақтың барысы:
Психологиялықкөңіл-күй.
Біздержақсыбаламыз,
Өстіақылсанамыз.
Қонақтарменеңалғаш,
Амандасыпаламыз.
Жарқырасынкүніміз,
Жайнаптұрсынгүліміз.
Жақсыниеттілекпен,
Бастайықсабақбүгінбіз
ІІ. Жаңасабақа икемдеу.
1.Қызығушылығын ояту
(Бүгінбіздіңсабаққақонаққақұстарсауысқан мен қарғакелді.)
Жылыжаққаұшпайтын,
Бізбенбіргеқыстайтын.
Құсжанынажуықта,
Жемшашудыұмытпа!
(Екеуікезектесіпоқиды)
Балаларбұлөлеңарқылықұстарбізге не айтқысыкеліптұр?
- оларғаұяжасауды
- жемшашуды
- қамқоршыболуды
- қайырымдылықжасауды
Ұмытпаңдар! дейді.
Соныменбіздіңтақырыбымыз не туралы?
- Құстар
Қандайқұстартуралыдепойлайсыңдар?
-Үштопқабөліну
«Қыстап қалатын құстар»
«Жылқұстары»
«Үйқұстар»
Осы
үш топ
болыпсайыстарғатүсеміз.Әртапсырманыорындағансайынәрұяданбалапанбасыпшығарамыз.
1.тапсырма «Топтыңатынқорғау»
Мынасуреттегіқұстардыңқайсысысендергетаныс. (аттарынатау)
Соныменбізқандайқұстардыбілеміз?
Енді осы құстардытоптастырайық жылқұстарықыстапқалатынқұстар
көкек
қарлығаш
аққукептер, үкі, сауысқан,
тоқылдақ,қыран, көкшымшық, қарғақайшытұмсық
Қыстапқалатынқұстарқандайқұстар?
- Шыдамдықұстар.
- Қысқатөзімдіқұстар.
- Тоңбайтынқұстар.
- Елін, жерінсүйетінқұстар.
ІҮ. Қолдану.
1. Мұғалімніңмәтіндімәнерлепоқуы.
2. Мәтінмазмұнынабайланыстысұрақтар.
Қандайбізгетүсініксізсөз бар?
Дернәсіл-жәндіктер мен жануарлардыңбелгілікезеңдежұмыртқаданжарыпшыққан,
әліесейіпөспегенбаласы
Мәтін не туралы? - Құстартуралы.
Қандайқұстартуралы? – Қыстапқалатынқұстартуралы
Қыскезіндебалапаншығаратынқұс? – Қайшыауыз
Оныңтұмсығықайшысияқты, оныменшыбынұстайалмайсың, не жердендәншоқыпжейалмайсың.
Бірақоғанбұныңкерегіжоқ.
Олөзініңқысқыштұмсығыменшыршабүріншемішкешешағады.
Сергітусәті.
Ормандажоғары
Ағашқақонады.
Тұмсығынбалтаетіп,
Тоқ-тоқсоғады
3. Оқушылардыңмәтіндітізбектепоқуы.
Ү. Талдау.
1. Мәтінмен жұмыс.
Мәтіндеқандайқұстартуралыайтылған?
Қарға, тоқылдақ, суықторғай, қайшытұмсық. (дәптергежазу)
2. Суретпенжұмыс
Қайқұссағанұнайды? Неге ұнайды?
3.Ой толғаныс
ҮІ. Жинақтау.
Құстарғақамқорлықжасау.
(Оқушылардыңпікірі)
ҮІІ. Пайымдау.
Бүгінгісабақта не білдік ?
- Құстайтынқұстартуралыкөпмағлұматалдық.
Сабақта не ұнады?
- Тақтаменжұмысістегенұнады
Бағалау