Зулкарнаева Эльмира Еламанқызы
Батыс Қазақстан облысы,Зеленов ауданы, Батурин жалпы орта
білім беретін мектебінің география-биология пәнінің мұғалімі,сертификатталған
үшінші деңгей 2014жыл 19маусым
Сыныбы 8а
|
Күні:20.02.15
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Астың ауыз қуысында
қорытылуы.Тістің құрылысы мен қызыметі,сүт тістерінің тұрақты тістермен
алмасуы. Тістің күтімі. Астың қорытылуында сілекейдің маңызы. Жұту.Жұтқыншақ
бадамша бездері,олардың қызметі.
|
|
Мақсаты
|
Астың ауыз қуысында
қорытылуы.Тістің құрылысы мен қызыметі,сүт тістерінің тұрақты тістермен
алмасуы. Тістің күтімі.Астың қорытылуында сілекейдің маңызы туралы білім
беру.
|
|
Күтілетін нәтиже
|
А. Астың ауыз қуысында қорытылуы туралы біледі .
В. Тістің құрылысы мен қызыметін және сүт тістерінің
тұрақты тістермен алмасуын салыстырады және қорытынды жасайды.
С. Астың
қорытылуында сілекейдің атқарарқызметінен дәлелдер келтіру.
|
|
Керекті құрал жабдықтар
|
Оқулық,
кестелер, интерактивті тақта, флипчарт,
маркер, стикер, ноутбук, рефлексия
парақтары .
|
|
Сабақ барысы:
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
|
Кіріспе
|
Ұйымдастыру,оқушыларды топқа үш түсті стикерге жазылған
тілектер арқылы бөлу .Бүгінгі сабағымыздың мақсаты мен нәтежесін анықтау .Топ
басшысын сайлайды,бағалау парағы беріледі. Үй тапсырмасын сәйкестендіру тестісі
арқылы тексеру.
|
Топтарға бөлінеді , бүгінгі сабақ жоспарымен танысады.
Топ басшысын сайлайды,бағалау парағын алады.Оқушылар сәйкестендіру
тестісін орындап болған соң, сағат
тілінде бағытта алмастырып тақтадағы дұрыс жауаппен тексеріп,бағалау критерилеріне
салып бірін-бірі бағалайды.
|
6 мин
|
Тұсаукесер
|
Топқа зерттеушілік әңгіме беріледі.
1-топ:Астың ауыз қуысында басталуы
2-топ:Сілекей бездері 3-топ:Сілекей
бөлінудің реттелуі
Нәтижесі постер қорғаумен аяқталады. АКТ-ны
пайдаланады.
11-зертханалық жұмысты жасау.
|
Тапсырманы жеке оқу,топпен талдау, постер жасау және
оны қорғау.Интернет желісінен керекті мәліметтер алады.
Топпен екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды.
Әртоптың алдына зертханалық жұмыстың нұсқаулығын беру.
|
22 мин
|
Негізгі бөлім
|
Оқушыларға кеңейтілген тапсырмалар беру.1.Егерде адамда
32 тіс емес, 20 тіс болса, қандай өзгеріс болады деп ойлайсың? 2.Егерде
сілекей бездері балмаса, адам қалай тамақтанар еді?
Тіс дәрігерімен оқушыларды кездестіру.
|
Дарындыбалаларды анықтау және әр оқушының ой пікірлерін
тыңдау.
Оқушылар тіс дәрігерінің берген кеңесін тыңдай отырып,
өздерін мазалап жүрген сұрақтарын қоя алады.
|
12 мин
|
Қорытынды
|
Сабақты аяқтауғастикердегі диалог әдісін
пайдалану.
Сабақ соңында топ басшысы бағалау парағын толтырып
тапсырады.
|
Бір оқушы сұрақты оқиды жауабын екінші оқушы
айтады. Сабақтан алған әсерлерін
рефлексия парақтарына толтырады .
|
5 мин
|
Үйге тапсырма
|
&44
|
Тіс күтімі туралы эссе жазу.
|
|
Сәйкестендіру тестісі
1.Ауыз қуысы
|
А)аппендицит
|
2.Жұтқыншақ
|
Б)11-13см бұлшық етті мүше
|
3.Өңеш
|
В)өт бөліп шығару
|
4.Асқазан(қарын )
|
Г)бөбешік
|
5.Ашішек
|
Д)бөлінетін секрет(гормон)
|
6.Тоқішек
|
Ж)ХI кеуде омыртқасы
|
7.Ұйқы безі
|
З)сақина тәрізді бұлшық еттер
|
8.Бауыр
|
Е)қабырғалары эпителийден тұрады
|
Бағалау критерий
8балл-«5», 6-7балл- «4», 4-5балл-
«3», 0-3балл- «2»
Стикердегі диалог 8-сынып
1.Сұрақ: тіс сүйекке ұқсас тығаз заттан құралған, ол қандай зат?
Жауап:тіл мүшесі
|
2.Сұрақ: тістің ауыз қуысына қызыл иектен шығып тұратын жері қалай аталады?
Жауап:микроскопиялық бездер
|
3.Сұрақ:И.П.Павлов итке сілекей
жинайтын қандай зат бекітті?
Жауап:1,5-2 литр
|
4.Сұрақ:Асты қозғалтады,сөйлеуге және
дәм сезуге қатысады
Жауап:химиялық ыдырауға ұшырайды
|
5.Сұрақ:Тағам түйірі тіл түбіріне
ауысқанда, рефлексті түрде қандай процес пайда болады
Жауап:шыны түтік
|
6.Сұрақ:Адамда үш жұп сілекей
бездерінен басқа қандай ұсақ бездер бар
Жауап:дентин
|
7.Сұрақ:Тәулігіне неше литр сілекей
бөлінеді
Жауап:өте тығыз эмальмен
|
8.Сұрақ:Ферменттердің әсерінен ас қандай заттарға ұшырайда
Жауап:қаптамасы
|
9.Сұрақ:Адамның шайнау аппараты
жануарға қарағанда қалай жетілген
Жауап:жұту процесі
|
10.Сұрақ:Тісті үйкелуден және
бактериядан қорғайтын қабаты
Жауап:нашар
|
|
|