Тақырыбы: Сөздің дыбыстық құрамын талдау
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушылардың фонематикалық естуді үйрету. Дыбыстарды сөздер арасынан естіп
тануын үйрету
Дамытушылығы: Фонематикалық естуін, дыбыстарды
ажыратуын дамыту. Жалпы және ұсақ моторикасын жетілдіру. Логикалық ойлауын
дамыту
Тәрбиелілігі: Ұқыптылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу
Көрнекілігі: доп,
айна, ойыншықтар, дыбсытың кескіні бар сурет
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Балалар шеңбер болып тұрып бір – бірімізге көңіл
– күйлерімізді көрсетейік. Одан кейін бір – бірімізге допты бере отырып жылы-
жылы тілектерімізді айтайық.
ІІ. Артикуляциялық гинастика
-
Балалар, өткен сабақта үйренген
артикуляциялық жаттығулардың барлығын орындап көрсетейік. Мен сендерге
жаттығудың атын айтамын, сендер айнаға қарап орындандар
«Сағат»
«күрекше»,«ожау», «жіңішке тіл», «түтікше», «піл», «бақа», «Сылақшы», «Тіс тазалау»
« Ат шауып келеді»,
«Тәтті тосап», «күрекше»,
ІІІ. Дыбыстың артикуляциясы
-
Балалар мен алдынғы сабақта қай
дыбыс туралы айттым.
-
Маған енді сол дыбысты айтқанда
артикуляциялық мүшелеріміздің қандай қалыпта болатындығын сендер өздерін айтып
беріндер.
-
Ерін? Тіс? Тіл? Ауа?
ІVТыныс алу жаттығулары:
-
Балалар тыныс алу және тыныс
шығару жаттығуларын орындайық.
-
Мұрын арқылы тыныс алып, жәймен
ауыз арқылы шығару.
-
Тыныс шығарғанда дауысты
дыбысты шығару. Дауысты дыбысты дауыссыз
дыбыспен қосып, буынды айту
«ша-а-а-а, ра-а-а-а,
ла-а-а-а»
V Фонематикалық жаттығулар
-Балалар, бәріміз бірге айтайық Шықты үйрек
шалғыға Кря – кря – кря
Көңілді қоңыз ұшады
Ж - ж - ж
Мойын созып қаз шықты Га –га –га
Бұтақтарды жел шайқап У – у – у-у
Суда қамыс шулады
Ш – ш – ш
Тағы тыныштық орнады
Тш –тш –тш
Көңілді қоңыз қалай
ұшады?
Үйрек қалай шығады?
Қаз қалай шығады?
Тыныштық қалай орнайды?
(Балалардың жауаптары)
VI . Ұсақ моторикалық жаттығулар
-
Балалар қол саусақтарымызға
арналған жаттығуларды жасайық:
(Әрбір саусақты бір –
бірімізге тигізіп, «салем» деп айтамыз. Кейін екі қолды біріктіріп, пайда болған допты жарамыз. Қандай дыбыс
пайда болады: ш-ш-ш-ш. Ал енді үреміз; фу- у-у-у
Қолды бірге жұдырыққа
жұмып,ашу. Кейін кезектесіп бір қолды жұму, кейін екінші қолды жұму және ашу.
«Өшпейтін
от»- қағаздың ұшын оң қолына ұстап
үрлеу. Қағазды орнына келтіріп қайта ұстау. 5-6 рет қайталау.
VIII. Қорытынды: